Güzel Türkiye’mizin muhteşem güzellikleri ile her yıl yerli yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı çevresinde yeşilliği ile ünlü Sapadere Köyün ’de bulunan SAPADERE KANYONU ve TURİZM MERKEZİ kusursuz doğası ile sizi büyüleyecektir.

Sapadere Çayının çıkış noktasında bulunan kanyon yüz yıllardır bölge halkının piknik alanı olarak kullanılıp köy ve çevresinin içme suyu ihtiyaçlarını da karşılamaktaydı. 2007 Yılında Akdeniz bölgesinden Alternatif turizm merkezleri yaratmak amacıyla Alanya Kaymakamlığı Tarafında Projesi çizilerek 2008 Yılında Alanya Kaymakamı Sayın HULUSİ DOĞAN, Alanya Orman İşletme Müdürlüğü ve Sapadere Köyü Muhtarı Halis Sönmez Tarafından yapılarak hizmete açılmıştır.

Hırçın Toros dağlarının arasına kurulu olan kanyonun 3 tarafı yüksek dağlar ile çevrili olup 750 metre uzunluğundadır. Denizden 400 metre yüksekliğinde bulunan kanyon ortalama 10-15 metre genişliğinde ve çevresi 150-200 metreyi bulan karstik kayaçlar ile çevrilidir. Suyu Toros dağlarının kayalarının içinden çıktığından soğuktur, oksijeni boldur.

2008 yılında hizmete açılan kanyon rahat gezile bilmesi açısından çelik konstrüksiyon üzerine ahşap platformlu yürüyüş yolları yapılıp, bazı bölgeleri güvenlik için telle korumaya alınmıştır. Kanyonun girişinden itibaren hafif bir eğimle başlayan yürüyüş zaman zaman 10-15 derecelik rampalarla daha da zevk vermektedir.

Mesire ve piknik alanlarından sonra restauranttan geçtikten sonra sizi kocaman bir kapı gibi karşılayan kanyon girişinde Akdeniz bölgesinin kavurucu sıcaklığını hisseden teniniz bir ödülü doğru yürüyüşe geçebilir. Düz bir platformdan başlayan yürüyüşünüze 40-50 metre gidince göreceğiniz doğal bir gölet karşılaşacak ve kıyafetlerinizle bu gölette girmek isteyeceksiniz. Daha fragmanını gördüğünüz kanyonun yukarılarına doğru yürüdükçe muhteşem manzaraların yanında yüzünüze çarpan o soğuk esinti sizi etkileyecek, yürüme şevkinizi arttıracaktır. Kanyonu içerisinde ilerken göreceğiniz küçük şelaleler göletler, iri kayaçlar, taş ve kayaların arasından çıkmış ağaçlar sizi büyüleyecek.

 

Tamda susadığınızı düşündüğünüz anda karşınıza çıkan Kanyon Cafe kocaman bir kayanın altına kurulmuş sizi doğan ya da ünlü markaların içecekleriyle karşılıyor.

Artık iyice Antalya’nın 40 dereye varan yaz sıcaklarında üşüme noktasına geldiyseniz ikiz şelaleye varmışsınızdır. Bu noktadan sonra artık şelale seslerini duymaya başlarsanız kanyonun finalindeki Büyük Şelaleye iyice yaklaşmışsınızdır. bir an önce görmek isteyeceğiniz Büyük Şelale ve Şelalenin aktığı suyun kayaları aşındırarak oluşturulduğu kazanı andıran göletti görebilirsiniz. Kışın yağan kardan erimiş buz gibi su ve havada uçuşan su zerreciklerinin teninize dokundukça şelalenin büyüsüne sizde kapılacak o muhteşem yerden hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Mutlaka görülmesi gerek bu muhteşem yerleri dostlarınıza anlata anlata bitiremeyeceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sapadere Kanyonu Giriş Ücretleri.

Yetişkinler 12 TL, Çocuklar için 6 TL, 0-6 yaş çocuklar ücretsizdir.

Sapadere Kanyonu Ziyaret Saatleri: 08:00-20:00

Sapadere Kanyonu Ne Zaman Açık: Haftanın her günü ziyaret edilebilir.